UAS2G820MHD
UAS2G820MHD
UAS2G820MHD
Nichicon
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL
SOT-23
UAS2G820MHD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1799 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series UAS
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 400V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 82μF
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current 435mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 435mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 696mA @ 10kHz
Height Seated (Max) 1.654 42.00mm