LLS2W121MELY
LLS2W121MELY
LLS2W121MELY
Nichicon
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
SOT-23
LLS2W121MELY Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1650 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -25°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2009
Series LLS
Size / Dimension 0.787Dia 20.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 120μF
Voltage - Rated DC 450V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 690μA
Ripple Current 990mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 990mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.4157A @ 50kHz
Diameter 20mm
Height 40mm
Height Seated (Max) 1.575 40.00mm