UPW1J150MED
UPW1J150MED
UPW1J150MED
Nichicon
UPW 15μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 160mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can
SOT-23
UPW1J150MED Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Published 2009
Series UPW
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination Radial
Applications General Purpose
Capacitance 15μF
Voltage - Rated DC 63V
Packing Method TAPE
Lead Pitch 2.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.4Ohm
Lead Spacing0.098 2.50mm
Lead Diameter 500 μm
Voltage 63V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 28.35μA
Ripple Current160mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Impedance1.2Ohm
Ripple Current @ Low Frequency 48mA @ 120Hz
Dissipation Factor0.09 %
Diameter 6.3mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.433 11.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:18546 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UPW1J150MED Product Details
UPW1J150MED Overview
In order to fully utilize 2.4Ohm, ESR (Equivalent Series Resistance) needs to be provided.The ripple current at the lowest charge is 48mA @ 120Hz.Ensure that the height of the seated person (Max) does not exceed 0.433 11.00mm.A 0.09 % dissipation factor is used.Rated DC voltage of 63V is used to operate this capacitor.Maintaining -55°C~105°C as the operating temperature will maximize efficiency.
UPW1J150MED Features
the ripple current is 48mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.09 %
voltage - Rated DC of 63V
an operating temperature of -55°C~105°C