UPS0J330MDD1TD
UPS0J330MDD1TD
UPS0J330MDD1TD
Nichicon
UPS 33μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 160mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
SOT-23
UPS0J330MDD1TD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingCut Tape (CT)
Series UPS
Published 2015
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 33μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.006237mA
Ripple Current160mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.24
Impedance1.5Ohm
Ripple Current @ Low Frequency 27.2mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 160mA @ 100kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:17185 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UPS0J330MDD1TD Product Details
UPS0J330MDD1TD Overview
Full charge should result in a ripple current of 160mA @ 100kHz.If the charge is low, ripple current is 27.2mA @ 120Hz.Keep your seated height below 0.492 12.50mm.A voltage of 6.3V DC is used to operate this capacitor.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -55°C~105°C as the operating temperature.
UPS0J330MDD1TD Features
the ripple current is 160mA @ 100kHz.
the ripple current is 27.2mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 6.3V
an operating temperature of -55°C~105°C