UBW1H100MPD1TA
UBW1H100MPD1TA
UBW1H100MPD1TA
Nichicon
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
SOT-23
UBW1H100MPD1TA Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-55°C~135°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UBW
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications Automotive
Voltage - Rated 50V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 10μF
Packing Method TR
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 135°C
Ripple Current90mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Impedance750mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 90mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 180mA @ 100kHz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.532 13.50mm
Length 11.5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:31438 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UBW1H100MPD1TA
The UBW1H100MPD1TA from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C