LGU2F151MELY
LGU2F151MELY
LGU2F151MELY
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 315volts 150uF 105c 20x35x10L/S
SOT-23
LGU2F151MELY Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2274 items
Specifications
Name Value
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -25°C~105°C
Series LGU
Size / Dimension 0.787Dia 20.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 150μF
Voltage - Rated DC 315V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 650μA
Ripple Current 820mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 820mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.1726A @ 50kHz
Diameter 20mm
Height 35mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm