UPJ2C330MHD
UPJ2C330MHD
UPJ2C330MHD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 160volts 33uF 12.5x25 20% 5LS
SOT-23
UPJ2C330MHD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2009
Series UPJ
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
HTS Code8532.22.00
Capacitance 33μF
Voltage - Rated DC 160V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 311.2μA
Ripple Current175mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta
In-Stock:5090 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPJ2C330MHD
The UPJ2C330MHD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 160volts 33uF 12.5x25 20% 5LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C