LKG2A222MESCCK
LKG2A222MESCCK
LKG2A222MESCCK
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 2200uF 100 Volts 20% Tol.
SOT-23
LKG2A222MESCCK Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Snap in
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Weight 76.499997g
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2016
Series LKG
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e4
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Gold (Au)
Applications Audio
HTS Code8532.22.00
Capacitance 2200μF
Voltage - Rated DC 100V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.4mA
Ripple Current4.75A
Polarization Polar
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 4.75A @ 120Hz
Diameter 35mm
Height Seated (Max) 2.047 52.00mm
Length 50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:625 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LKG2A222MESCCK
The LKG2A222MESCCK from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 2200uF 100 Volts 20% Tol..
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C