350WXA68MEFCGC18X25
350WXA68MEFCGC18X25
350WXA68MEFCGC18X25
Rubycon
WXA 68μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 397mA 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
SOT-23
350WXA68MEFCGC18X25 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series WXA
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications Automotive
Voltage - Rated 350V
Capacitance 68μF
Lead Pitch 7.493mm
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current397mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 397mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 595.5mA @ 10kHz
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:4268 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
350WXA68MEFCGC18X25 Product Details
350WXA68MEFCGC18X25 Overview
Full charge results in a ripple current of 595.5mA @ 10kHz.In the lowest charge, the ripple current is 397mA @ 120Hz.Sitting height (Max) should not exceed 1.063 27.00mm.The operating temperature should be maintained at -25°C~105°C for high efficiency.
350WXA68MEFCGC18X25 Features
the ripple current is 595.5mA @ 10kHz.
the ripple current is 397mA @ 120Hz.
an operating temperature of -25°C~105°C