EEE-1AA101WAR
EEE-1AA101WAR
EEE-1AA101WAR
Panasonic Electronic Components
SOT-23
EEE-1AA101WAR Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount PCB, Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size 0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2011
Series S
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3/e6
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Applications Automotive
Capacitance 100μF
Voltage - Rated DC 10V
Lead Pitch 1.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size Code 2121
Voltage 10V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 3μA
Ripple Current50mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.3
Ripple Current @ Low Frequency 50mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 85mA @ 10kHz
Dissipation Factor0.3 %
Ripple Current (AC) 50mA
Diameter 5mm
Height 5.4mm
Height Seated (Max) 0.213 5.40mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusRoHS Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:18545 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
EEE-1AA101WAR Product Details
EEE-1AA101WAR Overview
A full charge means 85mA @ 10kHz ripple current.As far as the ripple current is concerned, it is 50mA @ 120Hz at the lowest charge.Seating height (Max) should be kept below 0.213 5.40mm.Based on the dissipation factor of 0.3 %, it operates.The capacitor operates at a voltage of 10V - Rated DC.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -40°C~85°C.
EEE-1AA101WAR Features
the ripple current is 85mA @ 10kHz.
the ripple current is 50mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.3 %
voltage - Rated DC of 10V
an operating temperature of -40°C~85°C