UKL1E4R7MDDANATA
UKL1E4R7MDDANATA
UKL1E4R7MDDANATA
Nichicon
UKL 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 45mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
SOT-23
UKL1E4R7MDDANATA Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UKL
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 25V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 4.7μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 25V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.000235mA
Ripple Current45mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.08
Ripple Current @ Low Frequency 45mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 90mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.472 12.00mm
Length 11mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:91102 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UKL1E4R7MDDANATA Product Details
UKL1E4R7MDDANATA Overview
In terms of ripple current, it is 90mA @ 10kHz at full charge.In the lowest charge, the ripple current is 45mA @ 120Hz.Keeping the maximum height of the seated person (Max) below 0.472 12.00mm is recommended.You should set the rated (DC) voltage (URdc) of the device to 25V VDC.Maintaining -40°C~105°C as the operating temperature will maximize efficiency.
UKL1E4R7MDDANATA Features
the ripple current is 90mA @ 10kHz.
the ripple current is 45mA @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~105°C