LGN2Z272MELC50
LGN2Z272MELC50
LGN2Z272MELC50
Nichicon
LGN 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.1A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
LGN2Z272MELC50 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 848 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series LGN
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 2700μF
Voltage - Rated DC 180V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 2.09mA
Ripple Current 3.1A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 3.1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.65A @ 50kHz
Diameter 35mm
Height 50mm
Height Seated (Max) 2.047 52.00mm
Radiation Hardening No
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
LGN2Z272MELC50 Product Details
LGN2Z272MELC50 Overview
A full charge means 4.65A @ 50kHz ripple current.When the charge is lowest, the ripple current is 3.1A @ 120Hz.Keep your seated height below 2.047 52.00mm.The capacitor operates at a voltage of 180V - Rated DC.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -40°C~105°C.
LGN2Z272MELC50 Features
the ripple current is 4.65A @ 50kHz.
the ripple current is 3.1A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 180V
an operating temperature of -40°C~105°C