50PK22MEFC5X11
50PK22MEFC5X11
50PK22MEFC5X11
Rubycon
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
SOT-23
50PK22MEFC5X11 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2012
Series PK
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Capacitance 22μF
Voltage - Rated DC 50V
Lead Spacing0.079 2.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Polarization Polar
Ripple Current @ Low Frequency 95mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 142.5mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:28521 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 50PK22MEFC5X11
The 50PK22MEFC5X11 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C