UVK2V2R2MED1TA
UVK2V2R2MED1TA
UVK2V2R2MED1TA
Nichicon
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL
SOT-23
UVK2V2R2MED1TA Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UVK
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 350V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 2.2μF
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 2.4892mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.098 2.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 350V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current30mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 30mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 48mA @ 10kHz
Diameter 6.3mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:59757 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UVK2V2R2MED1TA
The UVK2V2R2MED1TA from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C