UKL1E102KHD1TN
UKL1E102KHD1TN
UKL1E102KHD1TN
Nichicon
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
SOT-23
UKL1E102KHD1TN Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UKL
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 25V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 1000μF
Terminal Pitch7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 25V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current1.01A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 1.01A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.1615A @ 10kHz
Diameter 16mm
Height Seated (Max) 1.043 26.50mm
Length 25mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:10281 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UKL1E102KHD1TN
The UKL1E102KHD1TN from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C