EEU-FS2A680LB
EEU-FS2A680LB
EEU-FS2A680LB
Panasonic Electronic Components
CAP ALUM 68UF 20% 100V THRU HOLE
SOT-23
EEU-FS2A680LB Datasheet PDF
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingCut Tape (CT)
Series FS
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 100V
Capacitance 68μF
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 9000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Impedance96mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 567mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 810mA @ 100kHz
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:9415 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About EEU-FS2A680LB
The EEU-FS2A680LB from Panasonic Electronic Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 68UF 20% 100V THRU HOLE.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C