35YXF1000MEFCG412.5X25
35YXF1000MEFCG412.5X25
35YXF1000MEFCG412.5X25
Rubycon
YXF 1000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.65A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
SOT-23
35YXF1000MEFCG412.5X25 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series YXF
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination Radial
Applications General Purpose
Capacitance 1000μF
Lead Pitch 5mm
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lead Diameter 600 μm
Voltage 35V
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 3μA
Ripple Current1.65A
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Impedance48mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.238A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.65A @ 100kHz
Diameter 12.5mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:7810 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
35YXF1000MEFCG412.5X25 Product Details
35YXF1000MEFCG412.5X25 Overview
Full charge should result in a ripple current of 1.65A @ 100kHz.If the charge is low, ripple current is 1.238A @ 120Hz.Keep your seated height below 1.063 27.00mm.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -40°C~105°C as the operating temperature.
35YXF1000MEFCG412.5X25 Features
the ripple current is 1.65A @ 100kHz.
the ripple current is 1.238A @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~105°C