UPJ1C221MPD1TA
UPJ1C221MPD1TA
UPJ1C221MPD1TA
Nichicon
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
SOT-23
UPJ1C221MPD1TA Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UPJ
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 16V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 220μF
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 16V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current335mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Impedance260mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 335mA @ 120Hz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11.5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:46675 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPJ1C221MPD1TA
The UPJ1C221MPD1TA from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C