UPJ1A821MPD1TD
UPJ1A821MPD1TD
UPJ1A821MPD1TD
Nichicon
CAP ALUM 820UF 20% 10V RADIAL
SOT-23
UPJ1A821MPD1TD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingCut Tape (CT)
Published 2015
Series UPJ
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
HTS Code8532.22.00
Capacitance 820μF
Voltage - Rated DC 10V
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.246mA
Ripple Current835mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance110mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 835mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 985mA @ 10kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.846 21.50mm
Length 20mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:9764 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPJ1A821MPD1TD
The UPJ1A821MPD1TD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 820UF 20% 10V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C