UCY2H390MHD
UCY2H390MHD
UCY2H390MHD
Nichicon
CAP ALUM 39UF 20% 500V RADIAL
SOT-23
UCY2H390MHD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2009
Series UCY
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e4
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Silver (Ag)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 500V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 39μF
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 12000 Hrs @ 105°C
Ripple Current380mA
Polarization Polar
Life (Hours) 12000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 380mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 760mA @ 100kHz
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1854 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UCY2H390MHD
The UCY2H390MHD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 39UF 20% 500V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C