UVK2C220MPD1TD
UVK2C220MPD1TD
UVK2C220MPD1TD
Nichicon
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
SOT-23
UVK2C220MPD1TD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingCut Tape (CT)
Published 2015
Series UVK
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 160V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 22μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 160V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 0.2408mA
Ripple Current130mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 130mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 208mA @ 10kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.551 14.00mm
Length 12.5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:12037 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UVK2C220MPD1TD
The UVK2C220MPD1TD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C