UES0J470MEM1TA
UES0J470MEM1TA
UES0J470MEM1TA
Nichicon
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
SOT-23
UES0J470MEM1TA Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2015
Series UES
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications Audio
Voltage - Rated 6.3V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 47μF
Terminal Pitch2.5mm
Lead Pitch 2.4892mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity Bipolar
Lead Spacing0.098 2.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 6.3V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Polarization Bi-Polar
Life (Hours) 1000 hours
Diameter 6.3mm
Height Seated (Max) 0.472 12.00mm
Length 11mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:36064 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UES0J470MEM1TA
The UES0J470MEM1TA from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C