UVR0J223MHD
UVR0J223MHD
UVR0J223MHD
Nichicon
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL
SOT-23
UVR0J223MHD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 22 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2004
Series UVR
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 22000μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Lead Pitch 7.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lead Diameter 800 μm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 4.158mA
Ripple Current3.35A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.68
Ripple Current @ Low Frequency 3.35A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.8525A @ 10kHz
Dissipation Factor0.28 %
Diameter 18mm
Height 30mm
Height Seated (Max) 1.575 40.00mm
Length 40mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:3318 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UVR0J223MHD
The UVR0J223MHD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C