LGU1V153MELC
LGU1V153MELC
LGU1V153MELC
Nichicon
SOT-23
LGU1V153MELC Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2009
Series LGU
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 15000μF
Voltage - Rated DC 35V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 2.17mA
Ripple Current3.69A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.35
Ripple Current @ Low Frequency 3.69A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.2435A @ 50kHz
Diameter 35mm
Height 35mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:926 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
LGU1V153MELC Product Details
LGU1V153MELC Overview
At full charge, the ripple current is 4.2435A @ 50kHz.It is 3.69A @ 120Hz at the lowest charge for ripple current.You should keep the height of the seat (Max) below 1.457 37.00mm.Voltage - Rated DC of 35V is required to operate this capacitor.The operating temperature should be maintained at -40°C~105°C for high efficiency.
LGU1V153MELC Features
the ripple current is 4.2435A @ 50kHz.
the ripple current is 3.69A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 35V
an operating temperature of -40°C~105°C