16TZV100M6.3X8
16TZV100M6.3X8
16TZV100M6.3X8
Rubycon
TZV 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 150mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
SOT-23
16TZV100M6.3X8 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape WRAPAROUND
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size 0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series TZV
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e6
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Applications Automotive
Voltage - Rated 16V
Capacitance 100μF
Packing Method TR
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) 16V
Size Code 2626
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.016mA
Ripple Current150mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.16
Impedance340mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 150mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 300mA @ 100kHz
Height Seated (Max) 0.315 8.00mm
Length 7.2mm
Width 6.6mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:13092 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
16TZV100M6.3X8 Product Details
16TZV100M6.3X8 Overview
Ripple current at full charge is 300mA @ 100kHz.It is 150mA @ 120Hz at the lowest charge for ripple current.Seating height (Max) should be kept below 0.315 8.00mm.It is recommended that the device's rated voltage (URdc) be set to 16V (16V).It is recommended that the operating temperature be kept at -55°C~105°C to achieve high efficiency.
16TZV100M6.3X8 Features
the ripple current is 300mA @ 100kHz.
the ripple current is 150mA @ 120Hz.
an operating temperature of -55°C~105°C