UPM1J560MPD1TD
UPM1J560MPD1TD
UPM1J560MPD1TD
Nichicon
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL
SOT-23
UPM1J560MPD1TD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingCut Tape (CT)
Published 2015
Series UPM
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination Radial
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 56μF
Voltage - Rated DC 63V
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch3.5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.10584mA
Ripple Current275mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.08
Impedance210mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 275mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 450mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.650 16.50mm
Length 15mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:8906 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPM1J560MPD1TD
The UPM1J560MPD1TD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C