UPM2A470MPD
UPM2A470MPD
UPM2A470MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 47uF 20% 10X20 5LS
SOT-23
UPM2A470MPD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Published 2004
Series UPM
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Capacitance 47μF
Voltage - Rated DC 100V
Voltage - Rated AC 100V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lead Diameter 600 μm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 141μA
Ripple Current252mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance280mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 340mA @ 120Hz
Dissipation Factor0.08 %
Ripple Current (AC) 252mA
Diameter 10mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:8219 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPM2A470MPD
The UPM2A470MPD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 47uF 20% 10X20 5LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C