LLS2W121MELY
LLS2W121MELY
LLS2W121MELY
Nichicon
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
SOT-23
LLS2W121MELY Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~85°C
Series LLS
Size / Dimension 0.787Dia 20.00mm
Tolerance ±20%
HTS Code8532.22.00
Capacitance 120μF
Voltage - Rated DC 450V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 690μA
Ripple Current990mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 990mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.4157A @ 50kHz
Diameter 20mm
Height 40mm
Height Seated (Max) 1.575 40.00mm
Lead Free Lead Free
In-Stock:1650 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LLS2W121MELY
The LLS2W121MELY from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C