LGU2F151MELY
LGU2F151MELY
LGU2F151MELY
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 315volts 150uF 105c 20x35x10L/S
SOT-23
LGU2F151MELY Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2009
Series LGU
Size / Dimension 0.787Dia 20.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 150μF
Voltage - Rated DC 315V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 650μA
Ripple Current820mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 820mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.1726A @ 50kHz
Diameter 20mm
Height 35mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2274 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LGU2F151MELY
The LGU2F151MELY from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 315volts 150uF 105c 20x35x10L/S.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C