UVZ2D2R2MED1TD
UVZ2D2R2MED1TD
UVZ2D2R2MED1TD
Nichicon
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
SOT-23
UVZ2D2R2MED1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 21730 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2013
Series UVZ
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 2.2μF
Voltage - Rated DC 200V
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch 2.5mm
Lead Pitch 2.4892mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.084mA
Ripple Current 25mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 25mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 40mA @ 10kHz
Diameter 6.3mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm