UVZ1C220MDD
UVZ1C220MDD
UVZ1C220MDD
Nichicon
UVZ 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 54mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can
SOT-23
UVZ1C220MDD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 21649 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount PCB, Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Bulk
Series UVZ
Published 2009
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 22μF
Voltage - Rated DC 16V
Lead Pitch 2mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.079 2.00mm
Lead Diameter 500 μm
Voltage 16V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 10.56μA
Ripple Current 54mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 54mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 108mA @ 10kHz
Dissipation Factor 0.2 %
Lead/Base Style Straight
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation Hardening No
RoHS Status ROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UVZ1C220MDD Product Details
UVZ1C220MDD Overview
A full charge has a ripple current of 108mA @ 10kHz volts.In the lowest charge, the ripple current is 54mA @ 120Hz.Sitting height should not exceed 0.492 12.50mm (Max).With 0.2 % dissipation factor, it operates normally.A voltage of 16V DC operates this capacitor.Maintaining -55°C~105°C as the operating temperature will maximize efficiency.
UVZ1C220MDD Features
the ripple current is 108mA @ 10kHz.
the ripple current is 54mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.2 %
voltage - Rated DC of 16V
an operating temperature of -55°C~105°C