UVR2A330MPD1TD
UVR2A330MPD1TD
UVR2A330MPD1TD
Nichicon
SOT-23
UVR2A330MPD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 15459 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount PCB, Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric Material Aluminium
Weight 907.18474mg
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Cut Tape (CT)
Published 2009
Series UVR
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 33μF
Voltage - Rated DC 100V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 3.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Lead Diameter 600 μm
Voltage 100V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 99μA
Ripple Current 180mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 180mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 360mA @ 10kHz
Dissipation Factor 0.08 %
Diameter 8mm
Height 11.5mm
Height Seated (Max) 0.512 13.00mm
REACH SVHC No SVHC
RoHS Status ROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UVR2A330MPD1TD Product Details
UVR2A330MPD1TD Overview
A full charge has a ripple current of 360mA @ 10kHz volts.When the charge is lowest, the ripple current is 180mA @ 120Hz.Sitting height (Max) should not exceed 0.512 13.00mm.A 0.08 % dissipation factor is used.A voltage of 100V DC is used to operate this capacitor.Maintaining -40°C~85°C as the operating temperature will maximize efficiency.
UVR2A330MPD1TD Features
the ripple current is 360mA @ 10kHz.
the ripple current is 180mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.08 %
voltage - Rated DC of 100V
an operating temperature of -40°C~85°C