UBW1A472MHD
UBW1A472MHD
UBW1A472MHD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 10volts 4700uF 135c 16x31.5 7.5LS
SOT-23
UBW1A472MHD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~135°C
PackagingBulk
Published 2009
Series UBW
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications Automotive
HTS Code8532.22.00
Capacitance 4700μF
Voltage - Rated DC 10V
Lead Pitch 7.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lead Diameter 800 μm
Voltage 10V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 135°C
Leakage Current 4μA
Ripple Current2.71A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.26
Impedance20mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.816A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.71A @ 100kHz
Diameter 16mm
Height 31.5mm
Height Seated (Max) 1.319 33.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2195 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UBW1A472MHD
The UBW1A472MHD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 10volts 4700uF 135c 16x31.5 7.5LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C