USA1H010MDD1TP
USA1H010MDD1TP
USA1H010MDD1TP
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1uF 50 Volts 20%
SOT-23
USA1H010MDD1TP Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 15 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2009
Series USA
Size / Dimension 0.157Dia 4.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 1μF
Voltage - Rated DC 50V
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch2.5mm
Lead Pitch 1.4986mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.059 1.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 0.003mA
Ripple Current10mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.1
Ripple Current @ Low Frequency 10mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 15mA @ 10kHz
Diameter 4mm
Height 7mm
Height Seated (Max) 0.315 8.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:35465 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About USA1H010MDD1TP
The USA1H010MDD1TP from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1uF 50 Volts 20%.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C