10ZL180MEFC8X7
10ZL180MEFC8X7
10ZL180MEFC8X7
Rubycon
CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL
SOT-23
10ZL180MEFC8X7 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2008
Series ZL
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Capacitance 180μF
Voltage - Rated DC 10V
Lead Pitch 3.5052mm
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current380mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Impedance150mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 190mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 380mA @ 100kHz
Diameter 8mm
Height 7mm
Height Seated (Max) 0.335 8.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:100000 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 10ZL180MEFC8X7
The 10ZL180MEFC8X7 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C