25MS74.7MEFCTZ4X7
25MS74.7MEFCTZ4X7
25MS74.7MEFCTZ4X7
Rubycon
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL
SOT-23
25MS74.7MEFCTZ4X7 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Box (TB)
Series MS7
Size / Dimension 0.157Dia 4.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Max Operating Temperature85°C
Min Operating Temperature -40°C
Applications General Purpose
Voltage - Rated 25V
Capacitance 4.7μF
Lead Pitch 1.4986mm
Lead Spacing0.059 1.50mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current21mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 21mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 31.5mA @ 10kHz
Height Seated (Max) 0.315 8.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:178570 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 25MS74.7MEFCTZ4X7
The 25MS74.7MEFCTZ4X7 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C