UVK2V2R2MED1TA
UVK2V2R2MED1TA
UVK2V2R2MED1TA
Nichicon
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL
SOT-23
UVK2V2R2MED1TA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 59757 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UVK
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 350V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 2.2μF
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 2.4892mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.098 2.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 350V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current 30mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 30mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 48mA @ 10kHz
Diameter 6.3mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm