UPS2F4R7MPD
UPS2F4R7MPD
UPS2F4R7MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 315volts 4.7uF 10x16 20% 5LS
SOT-23
UPS2F4R7MPD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 46300 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series UPS
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 4.7μF
Voltage - Rated DC 315V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 160V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 159.22μA
Ripple Current 45mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 45mA @ 120Hz
Diameter 10mm
Height 16mm
Height Seated (Max) 0.689 17.50mm