UPS1H2R2MDD1TA
UPS1H2R2MDD1TA
UPS1H2R2MDD1TA
Nichicon
Cap Aluminum Lytic 2.2uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial 5mm 55mA 2000h 105C Ammo Pack
SOT-23
UPS1H2R2MDD1TA Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UPS
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 50V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 2.2μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 50V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.004mA
Ripple Current9.35mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.1
Impedance4.5Ohm
Ripple Current @ Low Frequency 9.35mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 55mA @ 100kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:93463 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPS1H2R2MDD1TA
The UPS1H2R2MDD1TA from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum Lytic 2.2uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial 5mm 55mA 2000h 105C Ammo Pack.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C