MLS162M075EA1D
MLS162M075EA1D
MLS162M075EA1D
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1600uF 75 Volts FLATPACK
SOT-23
MLS162M075EA1D Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case FlatPack, Tabbed
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingBulk
Published 2016
Series MLS
Size / Dimension 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e0
Pbfree Code no
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Lead (Sn/Pb)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00.55
Capacitance 1600μF
Voltage - Rated DC 75V
Lead Pitch 25.4mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 76mOhm @ 120Hz
Lead Spacing1.000 25.40mm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2nA
Ripple Current11.6A
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 11.6A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 13.8A @ 20kHz
Height 12.7mm
Height Seated (Max) 0.500 12.70mm
Length 44.45mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:75 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About MLS162M075EA1D
The MLS162M075EA1D from Cornell Dubilier Electronics (CDE) is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1600uF 75 Volts FLATPACK.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C