UHV1E101MED
UHV1E101MED
UHV1E101MED
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 25volts 100uF 105c 6.3x11 2.5LS
SOT-23
UHV1E101MED Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2012
Series UHV
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination Radial
HTS Code8532.22.00
Capacitance 100μF
Voltage - Rated DC 25V
Terminal Pitch2.5mm
Lead Pitch 2.4892mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 25μA
Ripple Current450mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.13
Impedance100mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 180mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 450mA @ 100kHz
Diameter 6.3mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:14160 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UHV1E101MED
The UHV1E101MED from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 25volts 100uF 105c 6.3x11 2.5LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C