UCL1V151MCL6GS
UCL1V151MCL6GS
UCL1V151MCL6GS
Nichicon
SOT-23
UCL1V151MCL6GS Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Surface Mount Land Size 0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2009
Series UCL
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e6
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Applications General Purpose
Capacitance 150μF
Voltage - Rated DC 35V
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm
Size Code 4141
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 3μA
Ripple Current850mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Impedance100mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 425mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 850mA @ 100kHz
Dissipation Factor0.12 %
Diameter 10mm
Height 7.7mm
Height Seated (Max) 0.303 7.70mm
Length 10.9mm
Width 10.3mm
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:5243 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UCL1V151MCL6GS Product Details
UCL1V151MCL6GS Overview
Full charge should result in a ripple current of 850mA @ 100kHz.To perform its function fully, 100mOhm is required to have an equivalent series resistance (ESR).When the charge is lowest, the ripple current is 425mA @ 120Hz.Ensure that the height of the seated person (Max) does not exceed 0.303 7.70mm.It operates at a dissipation factor of 0.12 % (0.12 %).Voltage - Rated DC of 35V controls this capacitor.It is recommended that the operating temperature be kept at -55°C~105°C to achieve high efficiency.
UCL1V151MCL6GS Features
the ripple current is 850mA @ 100kHz.
the ripple current is 425mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.12 %
voltage - Rated DC of 35V
an operating temperature of -55°C~105°C