UPS0J330MDD1TD
UPS0J330MDD1TD
UPS0J330MDD1TD
Nichicon
UPS 33μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 160mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
SOT-23
UPS0J330MDD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 17185 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Cut Tape (CT)
Series UPS
Published 2015
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 33μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.006237mA
Ripple Current 160mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.24
Impedance 1.5Ohm
Ripple Current @ Low Frequency 27.2mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 160mA @ 100kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UPS0J330MDD1TD Product Details
UPS0J330MDD1TD Overview
Full charge should result in a ripple current of 160mA @ 100kHz.If the charge is low, ripple current is 27.2mA @ 120Hz.Keep your seated height below 0.492 12.50mm.A voltage of 6.3V DC is used to operate this capacitor.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -55°C~105°C as the operating temperature.
UPS0J330MDD1TD Features
the ripple current is 160mA @ 100kHz.
the ripple current is 27.2mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 6.3V
an operating temperature of -55°C~105°C