UPM1E152MHD
UPM1E152MHD
UPM1E152MHD
Nichicon
SOT-23
UPM1E152MHD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 4579 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2009
Series UPM
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Number of Terminations 2
Termination Radial
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 1500μF
Voltage - Rated DC 25V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.125mA
Ripple Current 1.78A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.16
Impedance 29mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.78A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.98A @ 10kHz
Dissipation Factor 0.14 %
Diameter 12.5mm
Height 31.5mm
Height Seated (Max) 1.319 33.50mm
Radiation Hardening No
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UPM1E152MHD Product Details
UPM1E152MHD Overview
A full charge has a ripple current of 1.98A @ 10kHz volts.The ripple current at the lowest charge is 1.78A @ 120Hz.You should keep the seated height (Max) below 1.319 33.50mm.Consequently, it operates with a dissipation factor of 0.14 % (0.14 %).The capacitor operates from 25V DC voltage.When operating at -55°C~105°C, high efficiency can be achieved.
UPM1E152MHD Features
the ripple current is 1.98A @ 10kHz.
the ripple current is 1.78A @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.14 %
voltage - Rated DC of 25V
an operating temperature of -55°C~105°C