UPJ2F010MPD1TA
UPJ2F010MPD1TA
UPJ2F010MPD1TA
Nichicon
CAP ALUM 1UF 20% 315V RADIAL
SOT-23
UPJ2F010MPD1TA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 35069 items
Specifications
Name Value
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UPJ
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 315V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 1μF
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 315V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current 19mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 19mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 30.4mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11.5mm