EEE-FT1C102AP
EEE-FT1C102AP
EEE-FT1C102AP
Panasonic Electronic Components
FT 1000μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
SOT-23
EEE-FT1C102AP Datasheet PDF
Terminal Shape FLAT
Dielectric MaterialALUMINUM
Surface Mount Land Size 0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2013
Series FT
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
ECCN Code EAR99
Terminal Finish TIN/TIN BISMUTH
Applications Automotive
Voltage - Rated 16V
Capacitance 1000μF
Packing Method TR, 15 Inch
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 60mOhm @ 100kHz
Rated (DC) Voltage (URdc) 16V
Size Code 4141
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.16mA
Polarization Polar
Tan Delta 0.16
Ripple Current @ Low Frequency 833mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.19A @ 100kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.413 10.50mm
Length 10.2mm
RoHS StatusRoHS Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:5023 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
EEE-FT1C102AP Product Details
EEE-FT1C102AP Overview
A full charge means 1.19A @ 100kHz ripple current.In order to fully utilize 60mOhm @ 100kHz, ESR (Equivalent Series Resistance) needs to be provided.It is 833mA @ 120Hz at the lowest charge for ripple current.It is recommended to keep the height seated (Max) below 0.413 10.50mm.Set the rated (DC) voltage of the device (URdc) to 16V.For high efficiency, the operating temperature should be -55°C~105°C.
EEE-FT1C102AP Features
the ripple current is 1.19A @ 100kHz.
the ripple current is 833mA @ 120Hz.
an operating temperature of -55°C~105°C