UPJ1E331MPD
UPJ1E331MPD
UPJ1E331MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 25volts 330uF 8x20 20% 3.5LS
SOT-23
UPJ1E331MPD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 13067 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2008
Series UPJ
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 25V
Lead Pitch 3.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Lead Diameter 600 μm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 247.5μA
Ripple Current 610mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.14
Impedance 130mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 610mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 795mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.827 21.00mm