UPJ0J391MPD1TD
UPJ0J391MPD1TD
UPJ0J391MPD1TD
Nichicon
CAP ALUM 390UF 20% 6.3V RADIAL
SOT-23
UPJ0J391MPD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 16278 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Cut Tape (CT)
Published 2015
Series UPJ
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 390μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Terminal Pitch 3.5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current 345mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Impedance 270mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 345mA @ 120Hz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.512 13.00mm
Length 11.5mm