LGL2W391MELC30
LGL2W391MELC30
LGL2W391MELC30
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 450volts 390uF Ultra Small Sz
SOT-23
LGL2W391MELC30 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2009
Series LGL
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 390μF
Voltage - Rated DC 450V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lead Diameter 800 μm
Voltage 450V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.25mA
Ripple Current1.28A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 1.28A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.8304A @ 50kHz
Diameter 35mm
Height 30mm
Height Seated (Max) 1.260 32.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:577 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LGL2W391MELC30
The LGL2W391MELC30 from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 450volts 390uF Ultra Small Sz.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C