UPA1V391MPD6
UPA1V391MPD6
UPA1V391MPD6
Nichicon
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL
SOT-23
UPA1V391MPD6 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 24035 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series UPA
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 35V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 390μF
Packing Method TAPE
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 35V
Lifetime @ Temp 4000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.4095mA
Ripple Current 930mA
Polarization Polar
Life (Hours) 4000 hours
Tan Delta 0.12
Impedance 49mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 930mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.24A @ 100kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.689 17.50mm
Length 16mm